kino, teatr, muzyka

Łódź

Zobacz hitowy "Next-Ex" Juliusza Machulskiego w Teatrze Telewizji

irk
25.05.2012 , aktualizacja: 25.05.2012 14:50
A A A Drukuj
''Next-Ex'' - Teatr Telewizji, sztuka Juliusza Machulskiego

''Next-Ex'' - Teatr Telewizji, sztuka Juliusza Machulskiego (Fot. TVP)

"Next-Ex" zdobył nagrodę dla najlepszego tekstu na XII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Spektakl w reżyserii Juliusza Machulskiego zostanie pokazany w poniedziałek, 28 maja, w TVP 1
W 2008 roku w konkursie komediopisarskim Teatru Powszechnego, "Gazety Wyborczej" i TVP Łódź drugie miejsce zdobył "Nex-Ex" Juliusza Machulskiego. Po niecałych dwóch latach spektakl w reżyserii Justyny Celedy został wystawiony na scenie przy ul. Legionów po raz setny.

W tym miesiącu "Next-Ex" zdobył nagrodę dla najlepszego tekstu na XII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wręczający nagrodę Jerzy Gruza podkreślił, że jest to oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny, o jaki w dzisiejszych czasach - kiedy na scenach niepodzielnie królują formaty i "kolaże" różnych utworów - coraz trudniej. Machulski, odbierając nagrodę, podziękował współpracownikom i dyrekcji Teatru Powszechnego: "dziękuję osobie może najważniejszej, bez której tej sztuki by nie było. Jest to Pani Ewa Pilawska, Dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Szefowa Polskiej Sceny Komedii - można tak powiedzieć. Ona namówiła mnie żebym złożył jakąś sztukę na konkurs. Tak się stało, że została dobrze przyjęta i czwarty sezon "idzie" w Łodzi. Życzę Teatrowi Telewizji i ośrodkowi "Komediopisanie" żeby istniały bo bez tego nasza Kultura i Dziedzictwo Narodowe byłyby uboższe".

"Next-Ex" - tym razem w reżyserii autora - będzie można zobaczyć w poniedziałek, 28 maja, o godz. 20.20 w TVP 1 w cyklu "Teatr Telewizji".

Karol (Wojciech Stelmaszczyk), popularny pisarz i ojciec 20-letniej Marysi (Julia Rosnowska), przez lata przeganiał z domu absztyfikantów córki, wytykając im arogancję, frajerstwo, braki w wykształceniu i braki w portfelu. Nikt nie był wystarczająco dobrym kandydatem na męża małej księżniczki. A co ważniejsze - nikt nie był wystarczająco ciekawym rozmówcą dla Karola, zachwyconego własną erudycją inteligenta.

Prawdziwy dramat zaczyna się, gdy Marysia przyprowadza kandydata idealnego. Ustatkowany, utytułowany, doświadczony. Ma pieniądze, ale nie jest dorobkiewiczem. Ma klasę, obycie, a co najważniejsze - chce się żenić. A jednak podczas spotkania z przyszłym zięciem Karol jest na skraju furii, matka Marysi (Małgorzata Zajączkowska) z trudem zachowuje dobre maniery, a babcia (Anna Seniuk) nie szczędzi gościowi obelg.

W "Next-Ex" młodsze pokolenie daje starszemu porządną lekcję. Młodzi domagają się, by rozmawiać z nimi, a nie z podszytymi lękami "wyobrażeniem o nich". Machulski nie moralizuje, a jednak uczy.

Zobacz więcej na temat:

Bestsellery