kino, teatr, muzyka

Łódź

Pionier clubbingu, przyjaciel Bono, Brygada Kryzys... Znamy bohaterów Soundedit

Jędrzej Słodkowski
24.07.2012 , aktualizacja: 24.07.2012 18:49
A A A Drukuj
The Eden House

The Eden House (Fot. Art Stanton)

Oto hasło przewodnie czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Poznaliśmy nazwiska pierwszych gości imprezy, którą zaplanowano na ostatni tydzień października
Hasło "I Am The Sound" ma przypominać, że chociaż brzmienie muzyki zależy od sprzętu, na którym jest "obrabiana", to nawet najlepsze przedwzmacniacze, kable i konsolety nie zastąpią ludzkiej inwencji i wyobraźni.

- W procesie produkcji muzyki zawsze najważniejszy jest człowiek - mówi Maciej Werk, dyrektor festiwalu. - Soundedit przybliża postaci wybitnych artystów. W tym roku przyjadą do nas muzycy, którzy są znakomitymi producentami, kompozytorami, instrumentalistami w jednym.

27 października w Wytwórni (festiwal powraca tam po rocznej przerwie z Teatru Muzycznego) statuetki Człowieka ze Złotym Uchem odbierze trzech mistrzów konsolety. Tim Simenon to prawdziwa instytucja brytyjskiej elektroniki. Pod szyldem Bomb The Bass nagrał kilka niezwykle ważnych dla muzyki klubowej albumów. Jako producent i remikser pracował z Björk, Sealem, Sinead O'Connor czy Massive Attack. Światowe uznanie w roli producenta przyniosły mu dwie płyty: "Ultra" Depeche Mode i "Shag Tobacco" Gavina Fridaya, legendarnej postaci irlandzkiej sceny.

I to właśnie za drugi z albumów Simenon otrzyma statuetkę. A wręczy mu ją... Friday, który da podczas gali swój pierwszy polski koncert. Były frontman grupy Virgin Prunes, rozpoczynającej karierę w tym samym czasie i podobnym stylu co U2, szkolny kolega Bono (na koncie mają wspólne nagrania i huczne popijawy) ma w dorobku kilka płyt solowych, w tym ubiegłoroczną "Catholic". Współpracuje z filmowcami, znamy go m.in. z piosenki "Angel" (film "Romeo i Julia") oraz roli w "Śniadanie na Plutonie".Nagrodę odbierze też Martin "Youth" Glover, basista grupy Killing Joke, producent nagrań m.in. The Orb, The Cult, Primal Scream, The Verve czy elektronicznego zespołu The Fireman, który współtworzył z Paulem McCartneyem.Trzecią statuetkę otrzyma Eugeniusz Rudnik, pionier muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce, innowator w dziedzinie inżynierii dźwięku, współtwórca legendy Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Galę otworzy koncert Brygady Kryzys - mija 30 lat od wydania debiutu z czarną okładką. Tomasz Lipiński i Robert Brylewski opowiedzą także o powstawaniu słynnego albumu.Pierwszy dzień festiwalu (26 października) upłynie pod znakiem muzyki postpunkowo-gotyckiej. Otworzy go koncert grupy The Eden House, której gitarzystą jest Andy Jackson, producent albumów Pink Floyd.Pierwszy raz w Polsce zagra David J, basista legendarnego Bauhausu. W Łodzi rozpocznie trasę promującą album "Not Long for This World".W programie festiwalu nie zabraknie też oczywiście warsztatów, spotkań i wykładów prowadzonych przez producentów z Polski i zagranicy (m.in. Haydn Bendall, "Youth", Andy Jackson, Maciej Polak, Wojtek Pilichowski, Steve Osborne i Łukasz Kruszewski).

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz więcej na temat:

Bestsellery