kino, teatr, muzyka

Trójmiasto

Muzeum Emigracji w akcji!

red
23.04.2012 , aktualizacja: 23.04.2012 16:03
A A A Drukuj
Muzeum Emigracji zaprasza na projekt MUZEUM W AKCJI! 2 maja 2012 r.
Dworzec Morski | Centrum Gdyni | Dar Pomorza

Warsztaty | Akcje | Gra miejska | Widowisko filmowe

Projekt MUZEUM W AKCJI! - to seria kulturalnych i edukacyjnych działań związanych z emigracją, podróżami i żeglugą morską. Wydarzenie w ciekawy i atrakcyjny sposób zwraca uwagę na historyczne powiązania Gdyni z ruchem emigracyjnym - poprzez niestandardowe akcje zaprezentujemy, jaką rolę odgrywał na przestrzeni lat gdyński Dworzec Morski, jak zbudować statek i kreatywnie wykorzystać mapę oraz co oznaczała gorączka złota. Data drugiego maja to wyjątkowa okazja na przywołanie tematyki emigracji, ponieważ jest to Dzień Polonii i Polaków za Granicą - święto państwowe ustanowione w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich wkład w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Zachęcamy do aktywnego udziału dzieci, młodzież i dorosłych, którzy chcą spędzić majówkę nieszablonowo. Wśród atrakcji zaplanowaliśmy wspólne malowanie wielkiego modelu statku transatlantyckiego i warsztaty artystyczne projektowania portfeli ze starych map. Dla amatorów jedzenia przygotowaliśmy wykład, który odsłoni kulinarne kulisy polskich transatlantyków nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Miłośników zagadek zaskoczy gra miejska, odkrywająca emigracyjną przeszłość Gdyni ukrytą w przestrzeni miasta. Wydarzenie zakończy się wyjątkowym pokazem filmu niemego na „Darze Pomorza” z muzyką improwizowaną przez zespół Wojtek Mazolewski Quintet .

-- AKCJE --

STER NA KOLOR

Akcja malowania wielkiego statku transatlantyckiego w Dworcu Morskim. Makieta statku zostanie zbudowana według zasad nowoczesnego wzornictwa i przy użyciu ekologicznych materiałów budowlanych m.in. drewna i tektury. Akcja ma charakter interaktywny, uczestnicy wydarzenia pod okiem projektantów pomalują wielkoformatowy model pasażerowca według fantazyjnego morskiego wzornika.

Prowadzenie: Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo - młodzi projektanci i fascynaci projektowania, organizowali m.in. akcje Park Projektowy w ramach Gdynia Design Days oraz Gdynia Playground.

Miejsce: Dworzec Morski

Czas: godz. 12.00-17.00

TRANSATLANTYK OD KUCHNI

Wykład kulinarny poświęcony jedzeniu, zwyczajom serwowania dań oraz charakterystyce restauracji na polskich statkach pasażerskich m.in. M/S „Piłsudski” i M/S „Batory” w latach 30. Prezentacji towarzyszyć będzie wyjątkowo smakowita degustacja wybranych zimnych zakąsek z oryginalnych przedwojennych kart menu.

Prowadzenie: Barbara Męczykowska - słuchaczka Studium Doktoranckiego Historii na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje nad rozprawą doktorską na temat zwyczajów żywieniowych w II RP.

Miejsce: Dworzec Morski

Czas: godz. 16.00-17.30

 POZNAJ DWORZEC MORSKI!

Spacer po zabytkowym budynku portowym, obsługującym w przeszłości zamorski ruch pasażerski. Wyjątkowa okazja do poznania oryginalnego założenia, przedwojennej historii i nieznanych funkcji obiektu.

Prowadzenie: Marcin Szerle - gdynianin, historyk i przewodnik turystyczny po Trójmieście, doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Miejsce: Dworzec Morski

Czas: godz. 12.00-16.00 (nowa grupa co 30 minut)